Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej - Prażmów

GKRPA

 

 

 Gminna komisja rozwiązywania problemów alkoholowych

 

PROFILAKTYKA I ROZWIĄZYWANIE PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH

Zgodnie z ustawą o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi profilaktyka i rozwiązywanie problemów alkoholowych należy do zadań własnych gminy, a podstawą jej działania jest gminny program profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych, uchwalany corocznie przez Radę Gminy i finansowany ze środków własnych gminy, pochodzących z opłat za wydawanie zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych.

Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych jest organem powołanym przez Wójta Gminy Prażmów, podejmującym czynności zmierzające do ograniczania spożycia napojów alkoholowych oraz do orzeczenia o zastosowaniu wobec osoby uzależnionej od alkoholu obowiązku poddania się leczeniu w zakładzie lecznictwa odwykowego.

Obecny skład Komisji:

  • Przewodnicząca Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych - przedstawiciel Urzędu Gminy
  • Sekretarz Komisji - przedstawiciel Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej
  • Członek Komisji  -  przedstawiciel Oświaty
  • Członek Komisji  -  przedstawiciel Policji
  • Członek Komisji  -  przedstawiciel Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej

W skład komisji wchodzą osoby przeszkolone w zakresie profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych.

Do zadań Komisji należy w szczególności:

  • ustalanie, czy dana osoba jest uzależniona i czy powinna się leczyć,
  • motywowanie osób uzależnionych od alkoholu do podjęcia dobrowolnego leczenia odwykowego lub w przypadku odmowy – podejmowanie czynności zmierzających do orzeczenia obowiązku poddania się leczeniu w zakładzie lecznictwa odwykowego,
  • wydawanie opinii o zgodności lokalizacji punktu sprzedaży z zasadami usytuowania na terenie gminy Prażmów miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych, określonych w stosownej uchwale Rady Gminy Prażmów,
  • prowadzenie profilaktycznej działalności informacyjnej i edukacyjnej w zakresie rozwiązywania problemów alkoholowych i przeciwdziałania przemocy,
  • współpraca z instytucjami i organizacjami zajmującymi się profilaktyką i rozwiązywaniem problemów alkoholowych.

PROCEDURA ZOBOWIĄZANIA DO LECZENIA ODWYKOWEGO

Aby zgłosić kogoś na leczenie odwykowe, należy wypełnić wniosek i złożyć go w gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych , właściwej dla miejsca zamieszkania osoby, której dotyczy postępowanie. W gminie Prażmów takie wnioski składa się do Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Prażmowie, ul. Czołchańskiego 1A, 05-505 Prażmów lub w siedzibie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, ul. Czołchańskiego 1A, 05-505 Prażmów.

Wniosek może złożyć dowolna osoba z rodziny, której nie jest obojętny los nadużywającego alkoholu lub instytucja (np. pomoc społeczna, policja itp.).

Zadaniem GKRPA jest ustalenie, czy dana osoba jest uzależniona od alkoholu i czy w aktualnym stanie zdrowia powinna się leczyć i w jakiej formie. W tym celu wzywa się osoby na rozmowę.

Komisja zbiera również informacje od wnioskodawcy oraz osób zgłaszających troskę o los osoby doświadczającej problemu alkoholowego (gromadzenie materiału dowodowego). Jeżeli osoba kierowana nie zgłasza się, odmawia współpracy, utrudnia  przeprowadzenie wywiadu, nie odbiera korespondencji a zgromadzona dokumentacja wskazuje na przesłanki problemu alkoholowego komisja, kieruje się sprawę do sądu. Sąd nakazuje wykonanie badania, rozpatruje wniosek i wydaje zobowiązanie do leczenia, które jest ważne dwa lata.

Postanowienie sądu o zobowiązaniu do leczenia odwykowego w formie pisemnej otrzymuje osoba uzależniona i placówka odwykowa, w której ma się odbyć leczenie. Jeżeli jest to pierwsze zobowiązanie do leczenia, sąd zazwyczaj kieruje daną osobę na leczenie w warunkach ambulatoryjnych (poradni leczenia uzależnień). Jeżeli leczenie nie przebiega w sposób prawidłowy, placówka przesyła do sądu wniosek o zmianę trybu leczenia na stacjonarne (szpital).

DO POBRANIA:

Na każdym etapie postępowania osoba zgłoszona może podjąć leczenie dobrowolnie.

UWAGA

Osobie składającej wniosek nie przysługuje prawo wycofania wniosku.
Osoba składająca wniosek nie ma prawa dostępu do gromadzonych przez komisję materiałów postępowania.
Osoba składająca wniosek nie jest uczestnikiem postępowania – nie może składać wniosków dowodowych ani wnosić apelacji do wydanego postanowienia sądowego.

Osoby dotknięte chorobą alkoholową i ich rodziny oraz wszyscy zainteresowani problemem uzależnienia mogą zgłaszać się  w godz. od 8.00 do 16.00 – Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Prażmowie, ul. Czołchańskiego 1A, 05-505 Prażmów.
 

 

ZAŁĄCZNIKI:

Kalendarz

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Imieniny